Co mohu dělat, abych dostal své peníze?

Dotaz

Dobrý den,
činím dotaz za mého manžela, který mne tímto pověřil.
Za rok 2018 a rok 2019 jsem neobdržel od agentury, pro kterou jsem sjednával stavební spoření (jsem v důchodu, 66 let), doposud žádnou provizi. Za tyto dva roky by to mělo být asi 27-28 tis. Kč.
Když jsem na to mnohokrát telefonicky vedoucího agentury upozorňoval, vždy se vykrucoval, že je málo smluv atd. ...
Prostě utratil vydělané peníze a nedbá na moje písemné urgence. Prostě to vypadá, že peníze nechce, i když mám s agenturou smlouvu, vůbec zaplatit.
Sdělte mi, prosím, co s tím udělat. Na to, abych si najmul právníka nemám, protože mám malý důchod. Výhrůžky by na něj neplatily, protože si je toho vědom.
Takže co v mojí pozici mohu dělat, abych peníze dostal? Měl jsem s prací spojené náklady a teď z mé práce a nákladů nemám nic.
Co mohu dělat?
Poraďte.   
S pozdravem   

Mgr. David Novotný

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Obecně je velice těžké poskytnout radu bez bližšího prozkoumání smluvní dokumentace. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na právního zástupce, lze se obrátit na Českou advokátní komoru a požádat o bezplatnou právní pomoc. Bližší informace naleznete na internetových stránkách www.cak.cz a konkrétní odkaz je zde.

Ve Vašem případě bohužel nevidím jinou možnost, než se domáhat svého nároku soudní cestou, tedy podat žalobu u místně a věcně příslušného soudu. Nejspíše se bude jednat o okresní soud, v jehož obvodu má sídlo společnost, se kterou máte uzavřenou smlouvu. Bohužel Vám bez prozkoumání smluv, které jste uzavřel, nemůžeme více pomoci.

Pokud budete mít jakékoliv doplňující dotazy, popř. budete potřebovat pomoci s vyplněním formulářů pro Českou advokátní komoru, neváhejte se na mne obrátit.

S pozdravem,

David Novotný