Radost

RADOST

V životních obdobích, která jsou náročná, je více než jindy důležité vědomě hledat radost. Zní to možná jako klišé a může to vypadat zbytečně, nicméně lidé, kteří s pocitem radosti vědomě pracují, jsou dle vědeckých výzkumů opravdu šťastnější. Stačí začít malými kroky.

Můžete zkusit některé z technik tzv. pozitivní psychologie. Jednou z nejznámějších je metoda tzv. „tří dobrých událostí denně“. Je to jednoduché: každý den večer, například před usnutím si zkuste vybavit tři věci, které se ten den udály, a které vás potěšily. Může to být opravdu cokoli: setkání s přítelem, příjemná chvilka s knihou, nebo třeba západ slunce, který na chviličku upoutal vaši pozornost…Pokud máte chuť, můžete si své zážitky také poznamenat do deníku. Tak se v budoucnu budete k zážitkům moci vracet, a příjemně zavzpomínat.

Psychologické výzkumy z celého světa dokládají, že lidé, kteří si zapisují nebo jen v mysli provádějí toto cvičení, jsou šťastnější a spokojenější. Tato metoda vás jednak příjemně naladí v danou chvíli, případně připraví vaši mysl na nadcházející odpočinek, jednak dlouhodobě působí tak, že si budete více oněch pozitivních událostí všímat, budete na ně více soustředit pozornost, a budete pociťovat vděčnost za to, že se vám dějí.

Je mnoho způsobů, jak přinést více štěstí a radosti do svého život. Radost můžete například zažívat z toho, když vyzkoušíte nebo se naučíte něco úplně nového. Zkuste si následující cvičení: sedněte si a v klidu si zkuste vzpomenout na nějakou zálibu, kterou jste chtěli pěstovat, nový sport nebo tvořivou činnost, kterou jste si přáli vyzkoušet. Sepište si všechno, co vás napadne. A vyberte si jednu, kterou byste chtěli vyzkoušet. Pokud například sportovní aktivita není kvůli vašemu zdravotnímu stavu možná, hledejte alternativy. Vyhledejte si na internetu, zda se někdo ve vašem okolí danou činností zabývá. Zajděte do obchodu s výtvarnými potřebami, a udělejte si radost: kupte si nové barvy a zkuste doma tvořit. Tvořivá činnost nám pomáhá odpoutat myšlenky od dennodenních starostí, zkoušet něco, nač jste už dávno zapomněli, vám může přinést velké zaujetí a uspokojení z toho, že jste vyzkoušeli něco, co jste si vždy přáli, ale nějak na to nikdy nebyl čas.

Zkuste také techniku tzv. „vychutnávání“ (z anglického originálu savouring). Jde o cílené zpomalení a věnování soustředěné pozornosti aktivitě, kterou se právě zaobíráme. Každý z nás jistě zná, jaké to je zhltnout jídlo ve spěchu nebo pokud se soustředíte plně na něco zcela jiného (například sledování televize, nebo zajímavý rozhovor s přítelem). Jakkoli by jídlo bylo výjimečné, pokud mu nevěnujeme plnou pozornost, dokázali byste si vzpomenout a ocenit, jak bylo výjimečně vychucené nebo přitažlivě servírované? Ztěžka. Zkuste se cíleně zastavit v daném okamžiku a ocenit kvality toho, co právě prožíváte. Jak sedíte na lavičce v parku, vystaveni hřejivým slunečním paprskům, jak ptáci okolo vás zpívají – věnujte pozornost jednotlivým hlasům, vůním okolo vás.

 

Gabriela Mácová

Action for Happiness Česká Republika, www.actionforhappiness.cz