Nový typ televizního vysílání DVB-T2: Jak se na něj připravit? Kdy a proč k němu dojde? Je nutné pořizovat nový televizor?

Přichází nový typ televizního vysílání – jak se na něj připravit

Pokud si svůj život nedovedete představit bez televize, měli byste zbystřit. Na konci listopadu nastanou zásadní změny, které se mohou dotknout i vás. Máme na mysli tzv. přechod ze současného standardu televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2. Tato změna se týká všech, kteří televizi sledují pomocí klasické antény. Po přechodu na DVB-T2 už některé televizory nebudou schopny přijímat bezplatné pozemní vysílání jako doposud. Co když je to i váš případ?

Podle srpnového průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz sleduje televizi 85 % českých domácností. 53 % z nich využívá bezplatné pozemní vysílání, a právě jich se přechod na DVB-T2 týká.

Proč k přechodu dochází

V současnosti probíhá televizní vysílání na stejných frekvencích jako bezdrátový internet v mobilních telefonech. Frekvenční pásma samozřejmě nejsou nafukovací, takže je potřeba je uvolnit tak, že se televizní vysílání pustí po jiné cestě nazvané DVB-T2. Tato nová cesta ale bude vyžadovat speciální přijímače – televizory nebo set-top boxy podporující DVB-T2.

Koho se přechod týká

Pokud patříte mezi ty, kteří televizní signál přijímají přes klasickou (pozemní) televizní anténu, přechod na DVB-T2 byste řešit určitě měli. Jinak skutečně hrozí, že přijdete o televizní zprávy, seriály i všechny své oblíbené pořady. Je tedy nutné mít buď televizor nebo tzv. set-top box, který podporuje vysílání v DVB-T2.

Jestliže namísto klasické pozemní antény využíváte kabelovou televizi, satelit anebo internetovou televizi (IPTV), přechod na DVB-T2 se vás vůbec netýká a nic se pro vás nemění. Nezapomeňte, že ve všech případech musíte dál platit koncesionářské poplatky.

Kdy k přechodu dojde

První budou na řadě Praha a Středočeský kraj, kde přechod začne koncem listopadu, diváci na jižní Moravě mají čas až do května příštího roku. „27. listopadu vypne Česká televize pozemní vysílání v současném standardu DVB-T na pražských vysílačích Žižkov a Cukrák. Tím odstartuje celorepubliková vlna přechodu na nový standard DVB-T2, která bude postupovat z Prahy přes střední Čechy, západní Čechy až po jižní Moravu. K úplnému vypnutí starých vysílačů by mělo dojít do konce června příštího roku, kdy už bude dostupný pouze nový standard DVB-T2,“ vysvětluje Lukáš Kaňok, specialista na telekomunikace z portálu Ušetřeno.cz.

Kdy je nutné pořídit nový televizor

Důležité je, aby váš televizor podporoval nejen signál DVB-T2, ale zároveň i kodek HEVC či H.265. Jde o formát komprese video signálu, ve kterém funguje české vysílání DVB-T2. Tyto technické informace najdete v manuálu k televizoru nebo na krabici, pokud jste si ji schovali. Drtivá většina televizorů vyrobených v posledních dvou letech je už na nový typ vysílání připravena. Máte-li však doma starší typ televizoru, pak DVB-T2 nejspíš nepodporuje. I přesto není nutné kupovat si nový televizor. Místo něj si můžete pořídit set-top box s tunerem DVB-T2/ HEVC, což je přístroj, který připojíte (nebo si necháte někým z rodiny připojit) ke svému starému televizoru a ten bude díky tomu přehrávat vaše oblíbené pořady i po přechodu na DVB-T2. Nejlevnější set-top boxy seženete v obchodech s elektronikou již za 550 korun.

Pokud si nejste jisti, zda váš televizor podporuje DVB-T2 a zda má správný kodek HEVC, zkuste ho najít v seznamu televizorů na stránkách www.DVBT2overeno.cz.

Pozor na bazarové televizory

Chystáte se pořídit si kvůli přechodu na DVB-T2 nový televizor? V tom případě si dejte velký pozor na nákup prostřednictvím inzerátů a bazarů. Objevují se v nich nabídky levných přístrojů, které jsou relativně nové a umožňují i příjem DVB-T2. Problém je, že nepodporují zmíněný kodek HEVC/ H.262, takže by vám takový televizor byl k ničemu. Podobných inzerátů před Vánocemi ještě přibude, protože se lidé budou starých televizorů narychlo zbavovat.

Není třeba měnit anténu

Pro příjem DVB-T2 vysílání nemusíte měnit stávající televizní anténu. Žádná speciální anténa pro DVB-T2 neexistuje, jde pouze o trik některých obchodníků. Pouze v případě, že bydlíte v bytovém domě a máte společnou televizní anténu, bude zapotřebí vyměnit určité drobné části. O to by se ale měl postarat správce celého domu, nikoli vy. 

Co vám přechod na DVB-T2 přinese

Nejvýraznějším přínosem přechodu na DVB-T2 je kvalitnější obraz v tzv. vysokém rozlišení (HD), ve kterém budou například vysílány všechny stanice České televize. Pokud máte doma internet, budete moci díky přechodu využívat technologii HbbTV (nebo též hybridní televize), která propojuje klasické televizní vysílání s internetem. Pokud si tedy připojíte (nebo necháte někým z blízkých připojit) televizor k internetu, dostanete se do archivu televizních pořadů a různých videoték s filmy, seriály a dalšími pořady, které si budete moci přehrát, kdykoli budete chtít. Ke službě HbbTV se dostanete přes červené tlačítko na dálkovém ovladači televizoru.

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz