Nahlásit ČSSZ smutnou událost pozůstalí zpravidla nemusí, existují však výjimky

Aktuality, Finance

Pozůstalí se po smrti svého blízkého vyrovnávají nejen s velkou ztrátou, ale musí vypořádat i různé záležitosti. Přicházejí také otázky, zda musí informovat Českou zprávu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o pozastavení důchodu nebo některé jeho výplaty vrátit. Zpravidla nikoliv, ovšem výjimky existují, proto ČSSZ k těmto otázkam vydala tiskovou zprávu.

Nahlásit ČSSZ smutnou událost pozůstalí zpravidla nemusí, existují však výjimky

Kdy tedy vzniká povinnost oznámit na ČSSZ úmrtí blízkého?

  • v případě, kdy je důchod vyplácen jinému příjemci (zákonný zástupce, opatrovník, zvláštní příjemce či člen domácnosti, který důchodce zastupuje). Tento jiný příjemce je povinen úmrtí poživatele důchodu ohlásit písemně, a to do 8 dnů od úmrtí.

Nárok na důchod dnem smrti zaniká

  • Pokud se důchodce dožil výplatního dne svého důchodu, byl důchod vyplacen oprávněně.
  • Pokud se ale důchodce nedožil výplatního dne svého důchodu, již nenáleží žádná splátka.
  • Může se také stát, že je důchod zpracován a vyplacen na období, na které již nenáleží, a to dříve, než se o úmrtí ČSSZ dozví. Tato převzatá, avšak nenáležející výplata důchodu je tzv. přeplatkem.

Například pokud je důchod vyplácen ke dni 10. 2. a důchodce zemře 10. 2., má na jeho výplatu nárok. Pokud zemře 9. 2., na výplatu nárok nemá. ČSSZ se o úmrtí může dozvědět až poté, co byl důchod poukázán. V tomto případě se jedná o přeplatek a ČSSZ požaduje jeho navrácení.

Možnosti oznámení úmrtí blízkého ČSSZ

Telefonicky prostřednictvím OSSZ v místě bydliště zemřelého (nebo pozůstalých) či call centra pro důchodové pojištění na tel. čísle 800 050 248, kde pozůstalým poskytují také odborné rady s ohledem na konkrétní okolnosti (např. jak řešit přeplatky či nedoplatky). Informovat ČSSZ o úmrtí svého blízkého můžete rovněž elektronicky prostřednictvím e-podatelny: posta@cssz.cz nebo datové schránky: 49kaiq3. Je také možné zaslat písemnou informaci na OSSZ/PSSZ/MSSZ v Brně nebo přímo na ČSSZ.

Poradna

Máte otázky na téma stáří? V naší poradně najdete odpovědi na ty nejdůležitější otázky týkající se stáří, a pokud nenajdete to, co hledáte, neváhejte nám svůj dotaz napsat.

Obsah poradny pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o důležitá témata.

Témata

Potřebujete s něčím poradit?

Zavolat

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Zaregistrujte se a získejte více

  • Komentáře a sdílení vašich zkušeností.
  • Materiály a dokumenty ke stažení.
  • Přístup do dalších částí webu.
  • Pravidelný zpravodaj naší poradny.